zaare
03 دی 1401 - 12:18

صدها خاخام در آمریکا علیه کابینه نتانیاهو متحد می‌شوند

صدها خاخام آمریکایی، ضمن هشدار درباره سیاست‌های غیرانسانی کابینه آتی بنیامین نتانیاهو متعهد شدند که از سخنرانی اعضای فراکسیون «صهیونیسم مذهبی» در کابینه جدید «بنیامین نتانیاهو» در کنیسه‌های خود جلوگیری کنند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، بیش از 330 خاخام آمریکایی، از جمله خاخام‌های کنیسه‌های شهرهای بزرگ آمریکا متعهد شدند که از سخنرانی اعضای فراکسیون "صهیونیستی مذهبی" در کابینه جدید «بنیامین نتانیاهو» در کنیسه‌های خود جلوگیری کنند و برای جلوگیری از سخنرانی آن‌ها با کانون طرفداران خود لابی خواهند کرد.

در نامه‌ی این خاخام‌ها و دیگر رهبران جامعه یهودی آمریکا آمده است که سیاست‌های «ایتامار بن گویر»، رئیس حزب افراطی «قدرت یهود» و حامیانش «به روابط اسرائیل و یهودیان در تبعید آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد خواهد کرد».

بر اساس گزارش وبگاه عربی 21 ، امضاکنندگان نامه می‌گویند که به اعضای فراکسیون راست افراطی اجازه نخواهند داد، در کنیسه‌هایشان سخنرانی کنند و برای جلوگیری از سخنرانی آن‌ها در کانون طرفداران خود لابی خواهند کرد و به دنبال متقاعد کردن سایر کنیسه‌ها برای پیوستن به تحریم نتانیاهو به عنوان یکی از نشانه‌های التزام و تعهد آنها به ارزش‌های دموکراسی است.

از جمله امضاکنندگان این نامه می‌توان به اعضای هیئت خاخام‌ها در شیکاگو و لس‌آنجلس، خاخام‌های مسئول بزرگترین انجمن‌های محافظه‌کار و اصلاح‌طلب واشنگتن، رهبر جنبش بازسازی، و رئیس دانشگاه یهودی آمریکایی لس‌آنجلس وابسته به جنبش محافظه‌کار اشاره کرد.

نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که اکثر یهودیان آمریکا نمی‌خواهند، از کمک‌های آمریکا به رژیم اشغالگر جهت تقویت شهرک‌های صهیونیست‌نشین غیرقانونی ایجاد شده در سرزمین‌های اشغالی فلسطین استفاده شود و در مقابل راه حل دو کشوری برای پایان درگیری با فلسطینی‌ها را تایید می‌کنند.

بر اساس نتایج این نظرسنجی که توسط سازمان «جی استریت» و «بنیاد گابو» از حدود 800 یهودی آمریکایی مقیم آمریکا انجام شده، «76 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی معتقدند که گسترش شهرک‌سازی باید متوقف شود و 68 درصد خواهان عدم کمک‌ آمریکا برای تقویت شهرک‌ها هستند».

همچنین نتایج این نظرسنجی نشان داد که «بنیامین نتانیاهو»، رهبر حزب لیکود که در انتخابات پیروز شده، با عدم حمایت یهودیان آمریکایی مواجه است، زیرا 59 درصد این یهودیان اظهار داشتند که دیدی منفی نسبت به او دارند، درحالی که اکثریت مطلق یهودیان با 69 درصد از راه حل دو کشوری با فلسطینی‌ها، در کنار مبادله اراضی و غرامت به پناهندگان فلسطینی حمایت می‌کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 930050